Kontaktne fasade

Kontaktne fasade predstavljaju najčešće rješenje prilikom toplotne izolacije objekta i karakteriše ih izolacija direktno pričvršćena na fasadni zid. Kontaktne fasade se još nazivaju i ETICS fasade (External Thermal Insulation Composite Systems / Fasadni termo izolacioni sistem).


Kontaktne fasade ne doprinose nosivosti fasadnog zida već mu samo povećavaju trajnost tako što ga štite od atmosferskih uticaja (kiše, snijega, vjetra..). Fasada se sastoji od izolacionog materijala i završnog sloja, najčešće u vidu fasadnog maltera.

Izbor fasadnog izolacionog materijala zavisi od termoizolacionih i protivpožarnih uslova koje treba da zadovolji fasadni sistem. Najčešće korišćeni izolacioni materijal je stiropor, a osim njega se mogu koristiti stirodur, neopor(grafitni stiropor) i tvrdo presovana kamena vuna.

Stiropor

Stiropor (Ekspandirani polistiren) čine ćelije polistirena koje su spojene u međusobno homogenu strukturu tankih, vazduhom ispunjenih šupljina. U jednom m³ stiropora ima prosječno 98% vazduha i 4-6 miliona zatvorenih ćelija, što ga čini izvanredno lakim materijalom, a ujedno i odličnim termičkim izolatorom. Stiropor veoma malo propušta vodenu paru bez stvaranja kondenza i ne propušta vodu pa se samim tim unutar zidova ne stvara buđ. Sa povećanjem gustine stiropora raste i otpor difuziji vodene pare.

Stiropor je rješenje koje se primjenjuje na manjim objektima i ima pristupačnu cijenu u odnosu na druge vrste izolacionog materijala, a činjenica da je jedini plastični materijal koji može u potpunosti da se reciklira čini ga ekološki poželjnim materijalom.

Stirodur

Stirodur (Ekstrudirani polistiren) karakteriše veoma velika gustina, što je garant postojanosti i trajnosti. Ploče stirodura su izuzetan toplotni izolator, nisu osjetljive na vlagu i veoma dobro podnose opterećenje. 


Otpornost na klimatske uslove je zagarantovana visokom postojanošću pri zaleđivanju i otapanju, tako da ni ekstremna vlažnost ne predstavlja problem za ove izolacione ploče. Površina ploča može da bude glatka ili reljefna, u zavisnosti od namjene.

Neopor

Neopor se, kao i stiropor, proizvodi od ekspandiranog polistirena samo što se dodaju ugljena vlakna. Ugljena vlakna mu daju do 20% veći kvalitet i manje gubitke toplotne energije. Neopor se svrstava u samogasivi material, pa se za razliku od stiropora sve više preporučuje prilikom izrade kontaktnih fasada, kako bi se zadovoljili sve strožiji protivpožarni standardi.

Kamena vuna

Kamena vuna kombinuje mehaničke osobine kamena (čvrstoću, visoku tačku paljenja) s osobinama koje posjeduje vuna (fleksibilnost, toplotnu i zvučnu izolaciju). Kamena vuna, pored odličnih termičkih svojstava, izvrsno štiti i od buke. Zahvaljujući njenoj poroznoj strukturi, u stanju je apsorbovati sve dolazne zvučne talase. Kamena vuna znatno povećava zvučnu izolaciju i na taj način efektno štiti od neprijatne spoljašnje buke. Činjenica je da kamena vuna ne služi samo kao zvučni i toplotni izolator, nego i da efikasno štiti od požara.


Kritična tačka paljenja kod kamene vune nalazi se vrlo visoko, čak iznad 1000 °C. Na ovaj način kamena vuna štiti građevinsku konstrukciju, kao i materijale od kojih je objekat izgrađen, od požara.


Utrošak materijala

Na našem portalu u sekciji KALKULACIJE postoji kalkulator za utrošak materijala pri izrade kontaktnih fasada. On služi da vam da okviran uvid u količinu materijala koja će vam trebati u odnosu na površinu fasade. Korišćenje alatke je veoma jednostavno. Dovoljno je da kao ulazni parametar ukucate površinu fasade koju je potrebno izraditi i dobićete okvirnu količinu materijala koja vam je potrebna. Za sada postoje kalkulatori za izračunavanje utroška materijala za:

Kontaktna fasada sa stiroporom - utrošak materijala

Kontaktna fasada sa kamenom vunom - utrošak materijala

Crta Pročitajte još

  Stiropor ili kamena vuna kao izolacija na fasadi

  Ventilisane fasade

  Strukturalne i polustruktralne fasade

  Šta je dvostruka fasada i koji je njen princip rada

  Dvostruko zakrivljena tekstilno-betonska fasada

  Perforirane metalne fasade

  Ventilisana fasada za vrhunsku izolaciju objekta



10.11.2019. Gradnja


# arhitekta # energetska efikasnost # gradjevinarstvo # inspiracija # kontaktna fasada # materijali # savjeti # tehnologija

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!