Jesu li drveni neboderi protagonisti gradova u budućnosti?

Fotografija: Ricardo Foto

Drvo je oduvijek bilo jedan od ključnih gradivnih materijala u arhitekturi i građevinarstvu. S obzirom na neprekidni razvoj održive tehnologije i sverastuću ekspanziju nebodera, drvo se nametnulo kao pretedent u odnosu na ustaljenu čeličnu i armirano betonsku konstrukciju nebodera. Drvena građa nebodera se ističe po svojoj fukcionalnosti, prirodnom uklapanju u okolinu i kao takva ima primarnu poziciju u održivoj budućnosti građevinarstva. 

Dokazano je da je građevinska industrija konzument čak 40% svih energetskih resursa i da je direktno odgovorna za trećinu ukupnog oslobađanja ugljen-dioksida u atmosferu. Glavni „krivac“ za to prekomjerno trošenje prirodnih resursa je upravo ekstenzivna upotreba standardnih građevinskih materijala kao što su beton i čelik.

Fotografija: Swetha Vegesana

Sa druge strane, drvo kao prirodan materijal ne zahtijeva prerađivačke procese koji su odgovorni za ispuštanje ugljen-dioksida. Poznato je „upijajuće“ svojstvo drveća koje apsorbuje ugljen-dioksid. Međutim, čak i posječeno i već obrađeno drvo zadržava ugljen-dioksid uz minimalnu količinu emitovanja u atmosferu. 

Fotografija: Ricardo Foto

Drvena građa posjeduje lepezu kvaliteta koje ga čine adekvatnim izborom materijala u izgradnji nebodera. Njegova lakoća ne samo da smanjuje opterećenje temelja, već i olakšava efikasan transport i montažu na licu mjesta. Fleksibilnost drveta doprinosi njegovoj statičkoj otpornosti, posebno u zonama sklonim seizmičkoj aktivnosti. Unakrsno lamelirano drvo, pruža impresivnu snagu i krutost, povećavajući sposobnost objekta da izdrži zemljotrese.

Izvor: westernarchrib.com

Danas na tržištu postoji više vrsta takozvanog industrijskog drveta koje ima široku upotrebu u građevinarstvu, a to su: unakrsno lamelirano drvo (CLT), lijepljeno lamelirano drvo (glulam), lamelirano drvo (LSL) i furnirsko lamelirano drvo (LVL). Najšire rasprostranjeno je CLT- unakrsno lamelirano drvo, koje se sastoji od drvenih ploča nastalih lijepljenjem najmanje tri sloja rezane građe. Glulam (lijepljeno lamelirano drvo) se proizvodi lijepljenjem laminiranog drveta pod pritiskom i toplotom. Dobijeni proizvod je jak, stabilan i otporan na koroziju. LVL furnirsko lamelirano drvo je kompozitni materijal napravljen od više tankih slojeva furnira koji su usklađeni sa dužinom gotove građe.

Izvor: Anders Berensson Architects

Blok drvenih nebodera u Štokholmu

Novi blok u Štokholmu, koji je projektovao švedski autorski tim Anders Berensson Architects, sastoji se od 31 drvenih nebodera koji će pružiti čak 5000 novih stambenih jedinica i 30 ugostiteljskih objekata. Kako je predviđeno masterplanom, ovaj kompleks nebodera izgrađen od unakrsno lameliranog drveta, planiran je da bude u potpunosti u skladu sa principima energetske efikasnosti. Čitav kompleks nebodera se može podijeliti na tri dijela. Prvi, odnosno donji blok izgrađen je na nivou današnjeg pristaništa. Drugi, suženi blok drvenih nebodera podignut je na vrhu donjeg grada i posljednji sačinjen od grupe krovova i mostova koji su visinski povezani sa okolnim brdima i objektima.

Izvor: Anders Berensson Architects

Izvor: Anders Berensson Architects

Crta Pročitajte još

  Drvena jedanaestospratnica otporna na potrese i požare

  Lijepljeno lamelirano drvo

  Unakrsno lamelirano drvo (VIDEO)

  Drvo kao građevinski materijal

  Šta je lijepljena furnir drvna gradja



25.09.2024. Gradnja


# drvena konstrukcija # drveni neboder # energetska efikasnost # održiva gradnja

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!