Yūgen - Nova filosofija zen enterijera

Dizajn enterijera: Yoko Kloeden Design, fotografija: Anna Stathaki

Nakon japandi-ja i wabi-sabi-ja, Yūgen je nova “mindful” filosofija u svijetu dizajna enterijera. Međutim, može se reći da su spoj skandinavskog hygge-a i japanskog minimalizma, kao i jednostavan zen efekat wabi-sabi-ja, dizajnerska pravila koja se prvenstveno fokusiraju na naše blagostanje. Za one koji bi htjeli otići korak dalje u istraživanju takve vrste enterijera, sada se pruža nova prilika. 

Dizajn enterijera: Yoko Kloeden Design, fotografija: Anna Stathaki

Šta to konkretno znači u enterijeru? Yūgen nije minimalizam u klasičnom smislu te riječi, već promišljen pristup u oblikovanju prostora, uz upotrebu materijala i kreiranje atmosfere koja podstiče smirenost i introspektivno razmišljanje. Yūgen potiče iz japanskog jezika i može se prevesti kao „blago tamno“ ili „zamagljeno“, a odnosi se na nešto što je misteriozno i nadahnjujuće. Svjedoci smo činjenice da živimo u svijetu koji je preplavljen bukom, čulnim nadražajima i ometačima pažnje. Stoga, želja za uređenjem stambenog prostora koji pruža zaštitu i spokoj u svojoj jednostavnosti, danas je jača nego ikada ranije. Yūgen nas podsjeća da usporimo, da cijenimo suptilnu ljepotu svakodnevice i da njegujemo prostore koji nas obogaćuju, umjesto da nas opterećuju.

Yūgen pristup uređenju enterijera bazira se na pet osnovnih principa. 

Dizajn enterijera: Yoko Kloeden Design, fotografija: Anna Stathaki

1.     Hikari - Prirodna svjetlost


Tadao Ando, dobitnik Pritzkerove nagrade 1995. godine i pionir u zagovaranju minimalističkog poimanja prostora, zalaže se za sinergijski odnos između arhitekture i prirode. Element koji igra ključnu ulogu u tom smislu jeste prirodna svjetlost. Sunčevi zraci strukturišu naš dnevni ritam i raspoloženje, naročito takozvana plava komponenta dnevne svjetlosti, koja reguliše sposobnost koncentracije i podstiče lučenje serotonina (hormona sreće). Konkretno, kada govorimo o dizajnu enterijera, to podrazumijeva prisustvo velikih prozora. U slučaju da nije moguće obezbijediti veliki broj otvora, velike podne lampe mogu biti od pomoći.


Arhitekta Nicolas Schuybroek renovirao je stambenu zgradu u Briselu, fokusirajući se na jednostavnost i blizinu prirode, foto: Matthieu Salvaing

2.     Nagame - Pogled


Sâm pogled na prirodu budi spokoj i često nas čini mirnijim i opuštenijim. Dakle, to znači da je potrebno da pogled postane sastavni dio prostora kroz primjenu velikih, zastakljenih kliznih vrata i panoramskih prozora. Na taj način, postiže se harmoničan prelaz između unutrašnjeg i vanjskog prostora. 

Pogled na zelenilo, kroz panoramski prozor, sastavni je dio enterijera sa potpisom Yoko Kloeden Design, foto: Anna Stathaki

Nekadašnja štala transformisana u savremenu kuću za odmor, dizajn: Hutch Design, foto: Helen Cathcart

3.     Ma - Prostor


Funkcionalno korišćenje prostorija je važan aspekt Yūgen filosofije. Ipak, čak i rješenja za skladištenje predmeta moraju zadovoljiti određene estetske standarde. Takođe, stepeništa organske forme su takođe sastavni dio prostora projektovanog u Yūgen duhu. 

Konstrukcija kliznih vrata koja po potrebi otvara i zatvara kutak dnevnog boravka, foto: Anna Stathaki

Fotografija: Anna Stathaki

Kružno stepenište u prizemlju sa centralnim otvorom koji omogućava dotok svjetlosti, foto: Tom Ross

4.     Shizen - Priroda


Kada su u pitanju enterijeri rađeni u Yugen maniru, priroda ne mora nužno ostati u vanjskom prostoru. Ako pogledamo kuću umjetnika i dizajnera Lukasa Cobera, na periferiji Maastrichta, shvatamo o čemu se radi: u dnevnom boravku, kutak za čitanje koji je sam dizajnirao, a koji pruža i prostor za odlaganje, stvara ugodnu atmosferu u čijem centru se nalazi drvo zmaja. U Indiji, mala dvorišta su vijekovima sastavni dio lokalne arhitekture. Ona diktiraju stepen osvijetljenosti prostora i njegovu ventilaciju, a uz to sucentralno mjesto okupljanja ukućana.

Fotografija: Thomas Skroch

Unutrašnje dvorište The Aangan-a u Ahmedabadu, foto: Ishita Sitwala

5.     Taru o Shiru - Manje je više


"Manje je više", moto koji je u svijetu arhitekture plasirao i zagovarao Ludwig Mies van der Rohe, možda se u današnje vrijeme „izlizao“ i postao kliše, ali filozofija koja stoji iza njega i dalje inspiriše arhitekte i dizajnere enterijera. Na kraju, sve se svodi na uspostavljanje uravnoteženosti i harmonije, pravila koja se mogu primijeniti na sve kreativne i životne aspekte.

Fotografija: Kulenenok Liza

Fotografija: Anna Stathaki

Crta Pročitajte još

  Kako urediti prostor u japandi stilu

  Jednostavnost i uravnoteženost Kanso stila u enterijeru



25.03.2025. Gradnja


# enterijer # filosofija # japanska arhitektura # stilovi enterijera # Yugen # zen

Prvi online expo proizvoda i usluga iz oblasti građevinarstva i arhitekture u Crnoj Gori!